USLUGA POMOĆI U KUĆI
Usluga pomoći u kući pruža se u okviru projekta “Zaželi – podrška za život u vlastitom domu”.
Projektom je predviđeno pružanje usluge potpore i podrške u svakodnevnom životu starijim osobama (65 i više godina) i osobama s invaliditetom 3. ili 4. stupnja (starijim od 18 godina) i to kroz organiziranje prehrane, obavljanje kućanskih poslova, održavanje osobne higijene i zadovoljavanje drugih svakodnevnih potreba, uz isporuku paketa kućanskih i osnovnih higijenskih potrepština.
Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava u iznosu od 1.237.500,00 eura potpisan je s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike na rok od 36 mjeseci. Projekt “Zaželi – podrška za život u vlastitom domu”, u sklopu poziva “Zaželi, prevencija institucionalizacije”, financiran je iz Europskog Socijalnog Fonda Plus, a provodi se u okviru programa Učinkoviti ljudski potencijali 2021-2027.
Kriteriji za uključivanje korisnika: Javni poziv za sudjelovanje u projektu Zaželi
Prijavni obrazac: Prijavni obrazac za korisnike projekta Zaželi
POLUDNEVNI BORAVAK UTI TOMS
Udruga tjelesnih invalida TOMS pruža uslugu poludnevnog boravka temeljem Zakona o socijalnoj skrbi (NN 18/22, 119/22, 71/23, 156/23) i Pravilnika o mjerilima za pružanje socijalnih usluga (NN 110/2022).
Usluga poludnevnog boravka se pruža na adresi Ulica dr. Franje Tuđmana 6, Trogir.
Usluga se pruža 5 dana u tjednu, od ponedjeljka do petka, u dvije smjene. Korisnici usluge poludnevnog boravka su osobe s invaliditetom starije od 20 godinu i djeca s teškoćama u razvoju.
Usluga obuhvaća: organizirani prijevoz korisnika od dogovorene lokacije / prebivališta korisnika do centra Dječji osmijeh; boravak u centru s organiziranim aktivnostima; jedan obrok (ručak ili užina, ovisno o smjeni dolaska korisnika); potrebnu njegu i skrb oko korisnika. Usluga se pruža u jutarnjoj i popodnevnoj smjeni. Uslugu poludnevnog boravka pružaju: psihologinja, odgajateljica, njegovateljice i vozač.
Dopušten broj korisnika u jednoj grupi je 10 korisnika za osobe s invaliditetom i 10 za djecu s teškoćama u razvoju.
Pravo na uslugu poludnevnog boravka korisnici ostvaruju temeljem uputnice Hrvatskog zavoda za socijalni rad (područni uredi nadležni prema prebivalištu korisnika). Korisniku se može priznati pravo na uslugu za jedan ili više dana u tjednu, 4 do 6 sati dnevno.
Kako bi ostvarili ovo pravo korisnici trebaju podnijeti Zahtjev za ostvarivanjem prava na socijalne usluge pri nadležnom područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad. U prilogu link za obrazac zahtjeva:
OSOBNA ASISTENCIJA
Osobna asistencija je socijalna usluga kojom se osigurava pomoć i podrška osobi s invaliditetom u aktivnostima koje ne može izvoditi sama radi vrste i stupnja invaliditeta, a koje su joj svakodnevno potrebne u kući i izvan kuće, te pomoć i podrška u komunikaciji i primanju informacija, a u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu, zaštite i osiguravanja ljudskih prava osobe s invaliditetom, kao i ostvarivanja ravnopravnosti s drugima.
TKO MOŽE OSTVARITI PRAVO NA USLUGU OSOBNE ASISTENCIJE
Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent priznaje se osobi s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem kod koje je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja, koja je navršila 18 godina te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
TKO NE MOŽE OSTVARITI PRAVO NA USLUGU OSOBNE ASISTENCIJE
- Osoba koja ostvaruje uslugu pomoći u kući temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa
- Osoba kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi, odnosno organizirano stanovanje temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa
- Osoba čiji roditelj ili drugi član obitelji ima priznato pravo na status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja za potrebu skrbi o njoj na temelju zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi, osim u slučaju propisanom člankom 34. stavcima 4., 5. i 6. Zakona o osobnoj asistenciji
- Osoba koja ostvaruje pravo na njegovatelja na temelju drugih propisa
- Osoba koja se nalazi u istražnom zatvoru ili na izdržavanju kazne zatvora
- Osoba koja ostvaruje uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj
KAKO OSTVARITI PRAVO NA USLUGU OSOBNE ASISTENCIJE
Postupak za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije pokreće se na zahtjev stranke Zavodu za socijalni rad.
Obrazac zahtjeva sa popisom potrebne dokumentacije može se preuzeti na stranici https://socskrb.hr/obrasci/ ili niže ovdje:
Zahtjev za uslugu osobne asistencije
Za više informacija vezanih za socijalne usluge koje Udruga pruža, možete se obratiti Uu ured Udruge na adresi Ribarska 3, Trogir, na telefon broj 021 881324 ili na Email adresu: udruga@toms.hr